Zaznacz stronę

USŁUGI

Nadzór archeologiczny podczas trwania inwestycji.

Nadzór archeologiczny nad pracami ziemnymi ma na celu rozpoznanie, ochronę i zabezpieczenie zabytków archeologicznych. Podczas nadzoru archeolog jest obecny przy pracach ziemnych związanych z inwestycją, lokalizuje przestrzennie i dokumentuje wszystkie czynności oraz ewentualne odkrycia. Nadzór trwa tak długo ile czasu zajmuje prowadzenie prac ziemnych. Archeolog zabezpiecza znaleziska, sporządza dokumentację. Gotowe opracowanie w formie papierowej przekazywane jest do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas nadzoru wykonujemy:

  • kwerendę archiwalną,
  • ręczne doczyszczanie wykopów,
  • rozpoznanie sytuacji stratygrafii,
  • wykonanie dokumentacji fotograficznej,
  • wykonanie dokumentacji rysunkowej,
  • wykonanie dokumentacji opisowej,
  • zabezpieczenie materiału zabytkowego,
  • w przypadku odkrycia obiektów archeologicznych informuje się o tym Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dotychczasowe nadzory i badania, w których brałem udział miały miejsce w różnych miejscowościach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (m. in. Jeziorany, Biskupiec, Barczewo, Bisztynek, Olsztyn, Mrągowo, Orneta, Pasym, Reszel, Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, Nidzica, Olsztynek).

Ratownicze badania wykopaliskowe

Jeżeli inwestycja znajduje się na terenie stanowiska archeologicznego Wojewódzki Konserwator Zabytków może nakazać przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych. W takim przypadku określa się powierzchnię badań, które mają na celu rozpoznanie i zabezpieczenie obiektów zabytkowych, które mogłyby zostać zniszczone. Wykopaliska archeologiczne polegają na identyfikacji granic kolejno zalegających coraz niżej jednostek stratygraficznych i ich eksploracji. Każda z tych jednostek to inny fragment historii danego stanowiska archeologicznego.

Po wykonaniu dokumentacji rysunkowej, fotograficznej i opisowej oraz zakończeniu badań archeologicznych spisuje się protokół odbioru. Teren przejmuje wykonawca prac inwestycyjnych. W przypadku, gdy prace inwestycyjne na danym terenie nie są podejmowane bezpośrednio po badaniach archeologicznych, przywraca się w miarę możliwości stan poprzedni czyli wykopy są zasypywane, nawierzchnia zostaje odtworzona.

Dotychczasowe nadzory i badania, w których brałem udział miały miejsce w różnych miejscowościach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (m. in. Jeziorany, Biskupiec, Barczewo, Bisztynek, Olsztyn, Mrągowo, Orneta, Pasym, Reszel, Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto, Nidzica, Olsztynek).

Wyceny i konsultacje archeologiczne

Koszt badań archeologicznych zależny jest od różnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Są to przede wszystkim:

  • powierzchnia objęta badaniami,
  • czas trwania,
  • możliwość użycia sprzętu ciężkiego do odkopania wierzchniej warstwy ziemi,
  • rodzaj obiektów występujących na stanowisku,
  • koszt ewentualnych analiz.

Obsługa formalności związanych z badaniami lub nadzorami archeologicznymi

Możemy zająć się  formalnościami:

  • pobrać i złożyć wniosek Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac archeologicznych,
  • wykonać mapki z planowanej inwestycji,
  • sporządzić oświadczenie o zagospodarowaniu terenu,
  • zdobyć zgodę na przyjęcie ewentualnych zabytków przez muzeum.

Czas na wydanie pozwolenia wynosi ok. 30 dni.

Archeologiczne badania rozpoznawcze (powierzchniowe, sondażowe)

Najczęściej stosowana i najprostsza metoda prospekcji archeologicznej, która pozwala przebadać wyznaczony teren w celu odnalezienia śladów ludzkiej działalności w przeszłości, to badania powierzchniowe. Penetruje się dany obszar w celu odkrycia widocznych zabytków na powierzchni ziemi (np. fragmentów ceramiki) lub w specyficznych formach krajobrazowych (np. grodziska, kurhany). Badania powierzchniowe pozwalają na rozpoznanie wcześniej nieznanych stanowisk, są nieinwazyjne.

Badania sondażowe ograniczają się do niewielkiej części stanowiska. Ta metoda bazuje na małych wykopach, odwiertach itp. i ma na celu rozpoznanie układu warstw, ich zasięgu i miąższości.

Opracowanie wyników badań terenowych oraz zabytków

Po zakończonym nadzorze lub badaniach archeologicznych archeolog przystępuje do opracowania wyników. W sprawozdaniu opisuje się środowisko fizyczno-geograficzne oraz rys historyczny miejscowości, w której nadzór lub badania miały miejsce.  Przedstawia się analizę układu stratygraficznego, analizę architektoniczno-chronologiczną oraz opisuje pozyskany materiał zabytkowy. Dołącza się rysunki, fotografie i tablice oraz mapki. Archeolog na podstawie wszystkich informacji opracowuje wnioski. Tak przygotowana dokumentację w formie papierowej przekazywana jest do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kwerendy archeologiczne i historyczne

Kwerenda jest to poszukiwanie w zasobach archiwalnych w celu odnalezienia konkretnego dokumentu lub informacji na dany temat. W toku tych poszukiwań zapoznajemy się z materiałami źródłowymi – mapami, dziennikami, planami, wszelkimi dokumentami, które mogą pomóc w rozpoznaniu historii terenu, który będzie objęty inwestycją (np. wcześniejsze zabudowanie).